Portré |
Perseus (részlet) |
A szobor főjelentősége a hatásos beállításban, mindenünnen kellemesen ható körvonalaiban, a részlet-mintázás tökélyében rejlik. A Museo Nazionaléban (Bargello) I. Cosimo herceg bronzmellszobra jelentéktelen, csak kidolgozásában kiváló alkotás. A sason lovagló bronz Ganimédesz (u. o.), mely szintén az ábrázolt mozdulat szépségével tűnik ki, már jelesebb munka. A spanyolországi Escorial templomában egy szép márványfeszülete (1562) látható. Ötvösművei közül a már említett bécsi, sótartón kívül alig maradt reánk valami. E téren Cellininek sokkal nagyobb jelentőséget tulajdonítottak, mint amelyet meg érdemel. Az ötvösségről és a szobrászatról Cellini munkát is írt Trattati dell' oreficeria e della scultura címen (1568).
Irodalom és forrás: a M.L. szócikke, (Ybl Ervin) E. Plon: Benvenuto Cellini orfévre, médailleur, sculpteur; Molinier: Benvenutó C.; P de Bouchaud: B. C.; Darvai M.: B. C. élete és Torelli: Della vita e d. opere di B. C.
B. Cellini mester élete, amiképpen ő maga megírta Firenzében, H. Focillon: B. C. Biografie critique, André Chastel: Itália művészete.
Celliniről vajmi keveset tudnánk, ha ő maga nem gondoskodott volna hallhatatlanságáról. Ötvösmunkái javarészt elkallódtak, ellenben élete alkonyán, mint maga mondta, megírta, illetve tollba mondta egy tizenéves fiúcskának "sokat hányatott életét". Róla keveset mondanak a korabeli krónikák, ellenben ő mindent és mindenkit megírt:a reneszánsz hétköznapjait, mindennapi életét, az összes lehető kulisszatitkokat. A legszemélyesebb okok, harag, méltatlanság, a maga megmutatás hiúsága, az elégtétel szerzés dühös indulata vették rá, hogy önigazolásul megírja az életét. Ezzel olyan emléket állított magának és korának, hogy minden túlzás nélkül a legnagyobb emlékirat írók mértékével lehet mérni. Goethe is ezen a nézeten volt, hiszen a pompás, gazdag és színes életrajzot ő is lefordította és hosszú tanulmányt írt róla. Az angolok egész kis könyvtárat írtak össze róla és nem is egyszer fordították le a művét, amelyben a reneszánsz önéletrajzát látják.
Cellini varászának titka ugyan az mint egyéb klasszikus műé: sikerült neki az élet olyan tömör és eleven képét művébe menteni, hogy mi magunk az olvasók is részt veszünk az eseményekben, a főhős minden megpróbáltatásában és örömében.
Kétségtelenül igaz, hogy aki e művet nem olvasta, nem mondhatja, hogy a reneszánsz e gazdag századát ismeri, aki azonban csak ezt az egy könyvet olvasta el, érzi, hogy a legtöbbet tudta meg, amit régmúlt korról egyáltalán tudni lehet.
Perseus talapzatának szobordíszei (részlet) Giove |
Perseus talapzatának szobordíszei (részlet) Minerva |
Tovább>>>
Benvenuto Cellini egyéb művek>>>
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése